G-78LS550PWZ 

Sarıgöl Ovasını Sulayan Buldan Barajı Alarm Veriyor !


Sarıgöl Ovasını Sulayan Buldan barajı, önüne 2 gölet yapılması ve yetersiz yağışlardan dolayı kuraklık tehlikesiyle karşı karşıya. Sarıgöl Ovasının bir bölümünün tarımsal su ihtiyacını karşılayan Buldan Barajında su seviyesi oldukça düşük. Öyle ki daha önce baraj sularının altında kalan eski yerleşim yerleri dahi tekrardan su yüzüne çıkmış vaziyette.

Sarıgöl Ovasını Sulayan Buldan barajının önüne  2 gölet yapılması ve yetersiz yağışlardan dolayı kuraklık tehlikesiyle karşı karşıya.

Sarıgöl’ Ovasının bir bölümünün  Tarımsal su ihtiyacını karşılayan Buldan Barajında su seviyesi oldukça düşük. Öyle ki daha önce baraj sularının altında kalan eski yerleşim yerleri dahi  tekrardan su yüzüne çıkmış vaziyette.

Buldan Barajını kurtaracak projenin hazır olduğunu belirten Sarıgöl Ziraat Odası Başkanı Ali İhsan Ülgen ‘’ 2020 yılı bitti artık 2021 yılındayız  Ocak ayına girdik ama barajda su yok. Şuan ki suyu açsan 2 gün yeter bu su ovaya. Devletimiz o kadar masraf etti sistemler kurdu vanalar boş. Bu burajın suladığı araziler Bahadırlar, Baharlar ve  bir kaç mahalleyi suluyor.  Bizim burada yaptığımız bağcılık Salihli gibi değil. Biz sofralık üzüm hazırlıyoruz bağlarımızı çok suluyoruz. Şimdi kuraklık var gübre atıcaz  kış suyu vereceğiz ama su yok. Devlet sulama alanı içinde olduğu için sondaj çaktırmaya izin vermiyor. Peki kardeşim adınız var kendiniz yoksunuz baraj var, sistem var, ama su yok, bu baraja su almamız lazım. Ben biraz araştırma yaptım menderese gittim honaza gittim oradan bu baraja su basmamız lazım. Biz Sarıgöl Ziraat Odası olarak proje masrafının yarısını karşılayacağız 24 bin dönüm araziden çiftçilerimizden üzerine düşen payı alacağız projenin masrafının yarısını karşılayacağız ama hepsini yapamayız bu DSİ’nin işi. Afşar Barajı’da aynı şekilde bölgemizde su sıkıntısı var. Buldan barajı işe yaramaz hale geldi Devlet 30-40 milyon liralık masraf yaptı bu ovaya borular döşedi çok teşekkür ediyoruz. Ama şuan tek bir isteğimiz var bu barajımıza bir yerden su takviye edeceğiz. Bu konuya Manisanın 10 tane Milletvekili var sesimizi duyarlar çiftçimizi kurtarırız. Kısır bir siyaset dönüyor  var bu barajın önüne 2 tane gölet yapıldı şimdi gölette su var burada yok. Bakınız bizim ovamızda fay hattı var .Afyon Kocatepe üniversitesinden profesörler getirttim incelettim dediler ki sondaj faliyetlerinin durması lazım ama bu mümkün değil.  Birde Jeotermalciler var onlara karşı davaya kazandık ama bi şirket gidiyor bir şirket geliyor biz 200 metrede su ararken onlar 2,500 metreye kadar inecek bu ovamızı kötü etkiler.

DSİ’nin kapalı sisteme geçtiği pompalarda su yok şuan gübre zamanı bağların sulanması lazım ama suyumuz yok. Şimdi biz Türkiye Ziraat Odası Birliği olarak bir şey sölüyoruz  ‘’Doğduğum Yerde Doymak İstiyorum’’ diye.

Bu çiftçi burada doğmuş burada yaşması lazım. Suyun olmadığı imkanların olmadığı bir yerde göçler gerçeleşyior büyükşehirlere neden su yok destek yok imkan yok, gençlerimiz büyükşehirlere gidiyor çalışmak için. O nedenle çiftçilere gerekli desteklerin verilmesi lazım. Tarım Bakınımızın danışmanları bize napıyorsunuz diye sormadı Tarım Bakanı gelmeye bilir ama danışmanlarının gelip halimizi sorması lazım. Sarıgöl Ovasında 192 Bin dönümlük bir arazi var bunun 120 bin dönümü bağ. 120 Bin dönüm bağda 40 bin nüfusla geçiniyoruz. Kişi başı 5 dönüm düşüyor ve bu insanlar  bu araziyle geçiniyor. Çiftçiler Tarım krediye mecbur Bu ülkede en büyük tefeci Tarım Kredidir. Benim ilçemde 20 çiftçi intihar etti borç nedeniyle. Borçların yapılanması lazım özel bankalardan Ziraat bankasına aktarılıp yapılandırıl çiftçiyi rahatlatmak gerekiyor.’’ Dedi.

Çiftçiler Endişeli

Bahadır Mahallesinden Önder Tanrıöver ‘’ Çiftçilikle uğraşıyorum 30-40 dönüm bağ bakıyorum geçimimi bununla sağlıyorum.  Barajın sayesinde ekmek parasımızı kazanıyoruz, ama bu sene su yok, borcumuz çok bağın suyu olmadı mı bağlara nasıl bakacağız borçları nasıl ödeyeceğiz, sondaj izin verilmiyor, acilen barajın doldurulmasını istiyoruz.  Aksi takdirde çok mağdur olacağız. Devlet büyüklerimizden bir an önce yardım bekliyoruz dedi.

Bir diğer Üzüm üreticisi Tekeli mahallesinden Himmet Tekeli ise ‘’ Bölgemizde su olmadığı için herhangi bir verim alamıyoruz. DSİ’nin sus pompaları boş.  Bizim bölgemiz çekirdeksiz üzüm olarak Türkiye ve Yurt dışına temsil ediyor. Bütün gelirlerimiz bu bağa bağlı çekirdeksiz üzüme bağlı. Biz buradan devletimize ekonomik olarak destek veriyoruz katkı veriyoruz. Su sorunumuz çözülürse daha verimli ürün elde edip daha fazla katkıda bulunmak istiyoruz. Devlet büyüklerimizden sesimizi duymalarını sorunumuzu çözülmesini istiyoruz.

 

 Bir Yorum Yaz
Bu site çerez kullanıyor. Siteye göz atmaya devam ederek çerezleri kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Şartlar ve Koşullar