G-78LS550PWZ 

SARIGÖL'DE TROPİKAL MEYVE FİDANLARI İLGİ GÖRÜYOR


Sarıgöl de genç Ziraat Teknikeri tarafında yetiştirilen tropikal meyve fidanları, çiftçilerden ilgi görmeye devam ediyor.

Sarıgöl de genç Ziraat Teknikeri tarafında yetiştirilen tropikal meyve fidanları, çiftçilerden ilgi görmeye devam ediyor.

 

Bitki Koruma Teknikerliği Bölümünden 2 yıl önce mezun olan 24 yaşındaki Serkan Özkan, bahçesinde, zeytin, fındık, ceviz, limon, portakal, bodur zeytin ve çeşitli tropik meyve fidanları yetiştirmeye devam ediyor..  Sarıgöl’de ilk ve tek olarak tropikal meyve fidanlarını bulundurduklarını ifade eden Özkan ‘’Yaz aylarında ilk şubemizi Tırazlar yolu üzerine  açtık ardından seramızı genişletip 2. Şubemizi de vatandaşlarımızın hizmetine sunduk.  Seramızda daha önce Sarıgöl’de hiç bulunmayan tropik bitkileri yetiştiriyoruz. Guada, ejder meyvesi gibi tropik bitkileri saksıda sera altında yetiştiriyoruz. Ejder meyveleri dikenli gibi olup kivi ve muz karışımı bir tadı var.  Bodur Muzlarımızı da saksıda yetiştirilebiliyor yaklaşık 20 kg kadar verim alabiliyorsunuz. Seramızda bir diğer tropik bitki olan ağaç kavunları ise ağaç başına 300 kg kadar bir verim yapıyor ağacın üstünde kavun gibi düşünün ağaç verimden dolayı 5 yıl gibi bir süre içinde dallarını aşağıya doğru bırakıyor. 2. Dükkanımızda üç tane seramız bulunuyor yaklaşık 200 çeşit çiçek bulunuyor çuhadır kaktüs çeşitleri de dahil olmak üzere bu sayıya meyve fidanlarımızda eklenince her iki şubemizde de toplam 400-500 civarı bir çeşidimiz bulunuyor. Arbeküm bodur zeytin çeşitleri de Manisa çevresinde sadece bizde bulunuyor. 1,5 metre arayla dikiliyor. Dönüme 220 tane gidiyor. Ağaç başına 4 kilo civarı yağ yapıyor sırf yağlık ve ticari düşünler için virgin üretiliyor asitsiz organik olduğu için.  Seramızda dağ çileğimiz ve aromatik bitkiler olarak lavanta, biberiyemiz, mavi selvi, limon selvi, chandler cevizler aşılı cevizler de garantili şekilde seramızda mevcuttur’’ ifadelerini kullandı.

 

Her iklime uygun tropikal meyvelerin fidanları yetiştiriyor

Yetiştirmeye başladığı tropikal meyvelerin çiftçilerden büyük ilgi gördüğünü ifade eden Özkan, “İlçemiz üzüm ile ünlü, üzümün yanında çeşitli bildik meyve ağaçları da mevcut. Araştırdım, ilçemiz ve her iklime uygun tropikal meyvelerin fidanlarını bularak ilçemiz çiftçileri ile buluşturmaya amaçlıyorum.” dedi.

 Bir Yorum Yaz
Bu site çerez kullanıyor. Siteye göz atmaya devam ederek çerezleri kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Şartlar ve Koşullar